Hooaeg 2007 – 2008

Riinimanda hooaajast 2007 – 2008 kirjutas taas Rapla teataja

PDF faili saad alla laadida siit 2007 – 2008

Suuremalt lugemiseks kliki pildil

Hooaeg 2007 - 2008

Ma leidsin ühe hullult armsa teksti ajakirjast Muusika. See puudutab meie CD, mille üllitasime aastal 2007, aga tegelikult on praegu juba aasta 2011 ja aprilli teine päev:
M I D A K U U L A D
E V E L I N PANG, näitleja:
Viimase aja voimsaima muusikaelamuse sain koorimuusikast. Minu katte sattus Rapla noorte segakoori Mitteriinimanda plaat, juhendajaks
Urve Uusberg. Sattus, kuna tegemist ei ole ametlikult valja antud plaadiga. Ma ei tea isegi, kas see on kontsertsalvestus voi on nad omaks tarbeks proovi salvestanud. Lihtsalt imeline, mismoodi voib uks koor kolada, ainuuksi kolapilt votab silma marjaks! Plaadil kolab nii ilmalik, vaimulik kui ka rahvalik
muusika. Olen seda koori paar korda ka kirikutes kuulnud – mustiliselt imeline!!! Selline koosmusitseerimine on minu jaoks ulim, kuidagi ei anna vorrelda sellega, kuidas telekas lauldakse koos liigutustega kahehaalselt “Doktor Noormanni”.
Riinimandad vikerkaarelisel Saaremaal

Kaia Kivitoa,
alt, Riinimandas teist aastat

Riinimandad olid viieteistkümnendat korda viis päeva Saaremaa laagris.
Esimene peatus oli traditsiooniliselt Muhu kirik, kus laulsid nii väiksemad kui ka suuremad. Seejärel said ujumishuvilised end Orissaares vette kasta. Järgmisena sõideti koori vaimse isa Gustav Kutsari juurde, kus aitasime tal ühel vanal hoonel katust ära võtta. Tööd tegime ikka tubli neli tundi. Keegi ei virisenud.
Katuseplaatide kuuri alla toimetamiseks oli moodustatud suur rivi, plaadid liikusid käest kätte. Vahepeal sai kehakosutuseks süüa perenaise valmistatud maitsvat suppi.
Päeva lõpuks jõudsime armsaks saanud Laimjala metsamajja. Esimesel õhtul anti perekondadele – lauljad olid jaotatud nn peredeks, igas peres 8 lauljat lastekoorist, segakoorist ja vilistlaste rühmast, vanemateks suuremad – ülesanne teha viis ühele saksakeelsele tekstile. Riinimanda koorid lähevad augustis Saksamaale. Valminud lauludest sai iga perekonna hümn.

Traditsioonid ja uuendused
Traditsiooniliselt ristiti esimesel õhtul rebaseid, mille korraldasid vilistlased. Esimest aastat koori liikmed said täieõiguslikeks riinimandadeks. Nagu tavaks, tuli suust suhu laulda ja anda ka vanne.
Teise päeva teemaks oli retro. Õhtustes etüüdides oli soovitav kasutada läbi aegade etendustes esinenud nalju ja mõtteid.
Päev algas virgutusmängudega, seejärel sõitis segakoor Laimjala kooli Saksamaa reisi kava ja Veljo Tormise sünnipäeval laulmise jaoks lugusid harjutama.
Samal ajal nägid lastekoori noored näitlejad vaeva õhtuse näidendi ettekandmise selgeks õppimisega. Neid juhendasid Valter Uusberg ja Mait Joorits.
Päeval toimusid ka tavaks saanud võrkpallivõistlused ja filmi tegemine. Õhtul vaatasime laste etendust ja retrokavasid. Oma osa andsid ja esitasid ka päeval saabunud varasemate laagrite kogemusega vilistlased Märt Avandi, Piret Rospu, Kristjan Elias, Maris Pahka.

Riinimandana laias maailmas
Laupäevase päeva sündmuseks oli konverents „Riinimandana laias maailmas“ Valjala rahvamajas. Vilistlased said võimaluse rääkida enda tööst ja sellest, kuidas on Riinimandas laulmine nende elukäiku mõjutanud. Peaesinejad olid Gustav Kutsar, Pille Kuldkepp ja Andres Sahkur. Kõik suutsid huvitavalt ja südamest rääkida.
Pärast pikka konverentsipäeva ootas lauljaid veel kaks kontserti. Tormise laulude kavaga esineti Valjala rahvamajas ja vaimuliku kavaga Valjala kirikus.
Õhtul Metsamajas tagasi, valmistuti etüüdiks, mille teema „Helin” Gustav Ernesaksa auks. Lõkke ääres lauldi ka laulu „Mu isamaa on minu arm” ja hea oli vaadata, kuidas mõned poisid selleks puhuks mütsi peast võtsid.

Lahkumised ja kokkusaamised
Pühapäeval mängisime võrkpalli, lõpetasime filme ja joonistusi. Taas traditsiooniliselt saadetakse viimasel õhtul ära kooli- ja koorilõpetajad. Seekord esindas lahkujaid Merily Vinter. Lõpetajate ärasaatmine on alati nukker. Kui oled aastaid igal kolmapäeval proovis käinud ja tuleviku kohta ei ole veel kindlat ettekujutust, siis mõtled ikka sellele, kui hea on kõiki neid inimesi tunda ja nendega koos olla.
Pärast Merily lõpulaulu, tordi söömist ja koori jaoks kuulsa „Lahkumine metsast” laulmist vaadati etüüde teemal „Saaremaa valss”, kus just muusikalisel poolel väga suur roll. Lauldi Pärt Uusbergi laulu „Hääd ööd”. Raigo Saariste esitas loo, mille ta mõned aastad tagasi Saaremaa laagris kirjutas ja millest on omamoodi Saaremaa laagri hümn saanud. Viimasel õhtul mängiti lõkke ääres „Maffiat”, räägiti lihtsalt elust ja käidi saunas varaste hommikutundideni.

Kallis metsamaja Riinimanda külas
Viimasel päeval valitseb alati selline habras meeleolu ja tunne, teadis öelda Meribel Müürsepp. Värskelt on meeles toredad, siirad ja südamlikud hetked ja on kurb, et see kõik läbi saab.
Et Metsamaja on Riinimandale nii kalliks kohaks saanud, siis jätsime sinna seinale mälestuseks ilusa viiulivõtme kirjaga RIINIMANDA.
Iga perekonna filmis, mis õpitoas tehti, oli keskseks teemaks püüdlus Metsamaja rahutunde poole. Viimasel päeval filmiti üles need hetked, kuidas perekonnad selle rahuni jõudsid. Traditsiooniliselt hakkas laagri lõpetamisel vihma sadama. Justkui oleks taevas ka kurb, et Saaremaa laager läbi saab.
Riinimandade jaoks on Saaremaa laager ning Metsamaja rahu õnne kiirgav koht. Paljudel lauljatel tekkis unistus Riinimanda oma külast, kus elataks rahulikult ja õnnelikult, lauldaks lõkke ääres, tehtaks nalja… Kui nüüd järele mõelda, mis unistus see on: tegelikult eksisteerib see küla täiesti reaalselt, vähemalt viis päeva 365-st aastas ja need päevad on täis õnne, siirust ja rahu.