Hooaeg 2005 – 2006

Pikaaegne unistus – saada ükskord ometi kokku Runneliga, oli hooaja peamine mõte. Algas sügisel Runneli sünnipäeva paiku vaimsuse otsingutega Rapla Rahvamajas, kus koore aitasid Ly ja Andres Ehinid, Raul Talmar, Margus Mikomägi ja Valter Uusberg. Jätkus veebruaris Tartu Kirjanike Majas, kus Hando Runnel ise ka kohal oli. Emakeele päeva pühitsemine oli selle kava viimane esitus maakonna ja vabariigi koolides. Mõned arvamised sellest kõigest:

Ly Ehin: dirigent Urve Uusbergi suur eeltöö (mitu plaanipidamist, ühine vaimsuse sõnastamine…) tegid värava lahti. Mine ja anna oma panus – ütle oma sõnum teemal, mille põhitelg on küll, jah, ette kokku lepitud. Aga samas võtab sõnum ise selles sõna ja muusika müsteeriumis kogu aeg kuju ja teiseneb. Nii et sa lased lahti ettemõeldust ja – plaanitsetust ning oled erutavalt olevikuhetkes, kus kõik on võimalik..

Andres Ehin: Oli tunne, et kõigis käidud koolides nautisid kuulajad eelkõige meie etenduse elusat improvisatsioonilisust. Tallinna koolis särasid just kõige pisemate koolilaste silmad armsasti
nii koorilaulu kui ka etlemist kuulates. Raplas ja Juurus oli meil hea meel esineda koos Margus Mikomägiga, kes on oma elu parimas vormis. Mulle tulid valusalt meelde tuimad, kramplikud ja ideoloogiliselt ülespuhutud kultuurihommikud minu oma kooliajast…

Pärt Uusberg : osalesin ma selle “tuuri” vast kahel ametlikumal õhtul Raplas ning Tartus. Väga meeldis just Rapla Kultuurikeskuses läbi viidud üritus “Sõnal on kaalu.” Oli väga huvitav ning tegelikult vajalik idee tekitada Raplas üks jutu-, mõtlemistuba, kus iga inimene saalis on ärkvel – tema mõttemeel on ergas. Mäletan üldse, et õhtu sujus kuidagi väga loomulikult ning jututoa idee tõepoolest õnnestus.
Koorimuusika fännina oli huvitav kogemus laulda ühe luuletaja tekstidele kirjutatud laule, keskendusin rohkem tekstile kui muusikale, tavaliselt nii palju tekstile tähelepanu ei ole pööranud. Tore kogemus oli laulda Raul Talmari käe all, kellel on minu meelest ääretult informatiivne ning ilus dirigendi käsi!
Tol esinemisel pidin lugema Hando Runneli luuletust ” Punaste õhtute purpur”. Alguses ei mõistnud ma absoluutselt selle luuletuse ilu, valu, olin veel segaduses, miks teised poisid said etemad luuletused lugemiseks, hiljem olin tänulik, et just mina sain just seda luuletust lugeda. “Punaste õhtute purpur, siniste lootuste lõng…”- see luuletus puudutas mind kokkuvõttes väga ning meenub mulle ikka, kui tulen õhtuti koju ning vaatan oma värvipimedate silmadega talveõhtust taevast. See luuletus pani mind mõtlema luulest kui sõnakunstist. Ma ei usu sõnavõimu, vihkan pläkutamist, liigseid sõnu, kuid usun kunsti- veendusin, et luulesõnad on kunst!

Õhtu vägevaim hetk oli ürituse lõpp, kus sõna sai kogu publik saalis, ei mäleta, mis küsimusele vastati, oli see: mis on mõttemaailm? või mis on kunst? või…ei mäleta, igal juhul väga ilusaid mõtteid tuli sealt, mis ju ka väga huvitavalt kooriga ette “lauldi”. Alati on tore, kui miski paneb mõtlema!
Suur aitähh sullegi emme, et nii pingevabalt Riinimanda kooridele nii sümboolse ürituse korraldasid.

Mikk Jürjens: Oli väga hea kogemus, sai esiteks tutvuda Hando Runneli kirjaliku loominguga ning Tormise ja Sisaski heliloominguga kuidagi terviklikumalt kui ka põhjalikumalt. Lahutamatuks osaks, mis muutsid kogu meie kontserttuuri maiku, oli Mikomäe ja Ehini osalemine. Kõige parema mulje jätsidki kogu selle poolaasta jooksul tõenäoliselt esimene suurem üritus siin kultuurimajas, kui Ehinid Runneli minevikku meenutasid, mis elavdas omakorda meie hilisemat kohtumist kirjaniku endaga. Endalegi arusaamatult said sõnad selgemaks ja mõistetavamaks, laulmine laulja jaoks muutus. Igatahes võib öelda, et selliste kogemuste pärast tasubki olla. Vot.

Mari Tammar: Raplas tekkinud arutelu (Sõnal On Kaalu, nov 2005 Rapla Rahvamaja), mis kajastas seda ajastut, milles muusika kirjutatud, tegi minu jaoks sõnumi selgemaks. Runneli tekstides on palju seda nn. ridade vahelt lugemist, millele mina ( ilmselt üldiselt meie ajastu lapsed) enam 100% pihta ei saa. Tartu üritusel oli keha täis pingelanguse emotsioone(koor tuli konkursilavalt) Kohati tundus kõik väga koomiline. Tegelikult aga meeldis väga see ruum(Tartu Kirjnaike Maja) ja ikkagi elus luuletaja. Laulu tekstid võtsid uue- teistsugusema kuju. Selline ahaa elamus oli ka Andrese(Ehini) luule, mis senini minu jaoks pisut liiga jõulisena oli tundunud. Seal esitas ta aga väga muhedaid sõna mänglusi

Hando Runnel

Hando Runnel Tartus koos Riinimandadega.

Konkursid

18. veebruar Tartus 2006

Mitte-Riinimanda Vanamuusika ansambel I koht Mitte-Riinimanda Vanamuusika Ansambel (Katre Pukk, Jaanika Kilgi, Sirli Remmel, Sirlen Rekkor, Andres Sahkur, Mikk Jürjens, Rasmus Lääne, Pärt Uusberg)
(Alguse koosseisus laulsid ka Meribel Müürsepp ja Marin Ploomipuu)

Ühel hetkel, 2003 aastal, eristusid noortekoorist Mitte-Riinimanda lauljad, kes jaksasid pisut rohkem laulda ja sellest sündis võimalus vahendad vanemast ajast pärinevat muusikat. Põnevaks teeb selle laulmise aegade-tagune ilu ja puudutus, just puudutus…….sügavus….kõige keskkonnas domineeriva pealiskaudsuse ja hingelõhkuva konkurentsi kiuste võib kokkupuude vanamuusika ja sõnaga anda kingitusena püsivamad väärtused…… Protsessi lahutamtu osa on otsimine-eksimine-leidminegi: kuidas ikkagi laulda – nii sage on meie kultuuriruumis kriitiline hoiak …… ja tegelikult keegi ei tea, kuidas on õigemast õigem, mistõttu  tekib kergemini ka hinnangulisus.

Väljundid on Raplas võimalikud tänu vastuvõtlikule rahvale: sagedasti esinetakse Rapla kirikus, ansambli algatatud on  vanema muusika ja sõna esituse traditsiooni hingedepäeval ja koori kontsertkavades on tänu ansamblile esindatud ka  vanamuusika.

Zürii koosseis: Veronika Portsmuth, Heli Jürgenson, Aivar Leštšinski, Ants Üleoja
* Meeldiv emotsionaalsus, ansamblisisene küünarnukitunne, ja loomupärane musikaalsus.
* Väga hea dünaamiline skaala, küllalt suur  väikese ans. Kohta. Vanamuusika meeldivalt nõtke ja paljukihiline.Musikaalne, heas ansamblis.
* Ilus ansambel. Kõla hästi puhas ja läbipaistev. Kenasti ansamblis hääled.
* Vanamuusika stiil ja tunnetus hea. Hea kooslaulmise tunnetus. Eriline lähenemine, huvitav.

MITTE-RIINIMANDA  B KATEGOORIA  II koht

Kava: Lembit Veevo Kirp kiigel; Josep Vila Sanctus-Benedictus: Billi Joel (sd B. Chilcott)
And so it goes solist Pärt Uusberg; Veljo Tormis Röntüškä III tsüklist Ingerimaa õhtud;  Miina Härma Tuljak
“..kuule, armas languke..” (M. Härma Tuljak)

Zürii tagasiside:
* Tervikuna vokaalne tase hea, ühtlane ansambel ja pehme kõla. B. Joeli
loos meessolist/Uusberg/ väga hea. Musikaalne esitus. Kavavalik tervikuna õnnestunud
* Musikaalne, hea koor, ühtlane kõla, hea vokaal. Suurpärane soolo! /Uusberg/ Vila /Sanctus-Benedictus/ suurepäarane leid, ilus muusika! Tormis hea! Tuljak! Väga hea esitus, mõistlik liikumine!
* Kava väga huvitav. Esitus igati korrektne. Kõla puhas ja läbipaistev.
* Vaatamata noorusele muusikaliselt küps kooslus, dünaamiliselt rikas, väga sümpaatne aldi rühm.
* Vila- vokaalselt raske teos aga kenasti viimistletud ja veenev ettekanne. Tubli! Jõudu edaspidiseks

Riinimanda lastekoor vabariiklikul konkursil Türil 28. aprillil

Eripreemia parimale solistile : Henri Pukk
Noore dirigendi eripreemia : Pärt Uusberg
Pärt Uusberg ja Henri Pukk Rapla kirikus
Pärt Uusberg ja Henri Pukk Rapla kirikus

Kava: Kangro/Tungal Kevad; Veevo/Valmsen Karukellad; Tormis Jõe rannal (4) ja Karjase laul (12)
Udmurdi ja Karjala rhl; Soome-Ugri maastikud solist Henri Pukk; Ancina(16 saj) Laudate Dio…….

Zürii: Elo Forsel, Kadri Leppoja, Merike Toro, Maarja Soone, Kjetil Aamann (zürii esimees, Norra):
* Väga tore, et koori ees seisab noor ja kena (mees)dirigent! Tunda oli lauljate ühistegutsemisrõõmu! . Väga tore on see, et kooris laulab nii palju poisse! Soovin sellele koorile ja nende tublidele dirigentidele palju jõudu ja innukuse jätku!
* Meeldiv koor, milles laulab ka ilus hulk poisse. Kava on valitud huvitav ja jõukohane. Koor laulab korrektselt ja suhteliselt intonatsioonipuhtalt. Huvitav leid oli kavas H. Lemmiku „Karukellad”, mis oli sümpaatselt esitatud. V. Tormise lauludeks oli leitud väga vapper solist(Pukk, Henri/. Esitus oli korrektne
* Koor esines asjalikult ja tõsiselt, ehk andis selleks põhjust noor dirigent?
* Kerge kõla, millele lisavad toredat värvi poiste hääled. Hästi valitud kava. Vahel jäi kõla siiski hõredaks, dünaamiline töötlus kohati väheütlevaks. Meeldisid udmurdi ja karjala rahvalaulutöötlused ja L. Veevo “Karukellad”.
* I really like the sound of your choir. The natural voices gave a special feeling to all the pieces you sang. My congratulations to your charming soloist.

Vabariiklik kammerkooride konkurss Viljandis 1-2. aprillil

Mitte-Riinimanda kammerkoor /pääs Grand Prix vooru; II koht/
Mitte-Riinimanda kammerkoor /pääs Grand Prix vooru; II koht/
J. Vila Sanctus-Benedictus; A. Bruckner Locus Iste; A. Marguste See on Eesti /kohustulik/

GRAND PRIX VOOR
Rahvalaulu sd H. Kendra Ma laulan suust ja südamest; Niels La Cour Ave Maria;
U. Sisask Heliseb väljadel; J. Busto Ave Maria; P. Rips Mu süda usub õnne

Zürii: Kuno Areng, Vaike Uibopuu, Tõnis Kaumann, Allan Vurma:
* Koori kõla on puhta intonatsiooni ja kompaktse ansambli ja faktuuritunnetusega. Esineti südikalt, konkursikava oli valitud hästi
* Viimistletud ja sümpaatne esitus, vokaalselt kontrollitud . Vila – hea kantileen, Marguste – parim meeleolult ja karakteritelt
* Kooril on ühtlane kõla, tasakaal häälerühmade vahel on hea, I vooru kava oli sobiv. II voorus kava jõukohane, lauldud intonatsioonikindlalt

Mitte-Riinimanda Vanamuusika ansambel /II tulemus/
* ansambli esinemine jättis meeldiva mulje. Hea kooskõla, korrektne intonatsioon, musikaalne väljenduslikkus. . Ansambliga on tehtud head professionaalset tööd.
* Meeldivad hääled, kõik häälerühmad on tasakaalus
* + musitseerimisrõõm, see on väga oluline!!

Mitte-Riinimanda rahvalaulukonkursil Pärnus 27. mail

Kava:
Palju sõnu (Martna)
Tormis Pihlapuu tsüklist 13 lüürilist rahvalaulu
Koka kiitmine tsüklist Vadja pulmalaulud
Käsikivimäng tsüklist Kolm eesti mängulaulu
Ringmängulaul
Röntüškä III tsüklist Ingerimaa õhtud
Milla saame sinna maale tsüklist 17 pulmalaulu
Solistid Rasmus Lääne, Katre Pukk ja Marin Ploomipuu
Hääleseadja Leelo Talvik
Liikumisseaded Maido Saar ja Uku Uusberg

MITTE-RIINIMANDA
Zürii koosseis: Kiyotaka Teraoka, Aleksander Sünter, Mati Turi, Heli Jürgenson, Aarne Saluveer:

* Väga hästi! Jätkake samas vaimus! Suudate köita publikut ja tunda tehtust rõõmu.
* Ilus terviklik kava, sümpaatne esinemine. Sümpaatne esitus, laulurõõm!
* Väga hea lavatundega koor, hea kava. .
* Aitäh! Tänase päeva suurimaid elamusi! Eriti just Tormise lood. Vähene viiul väga hea. Kui kõikide lugude laulu ja liikumise tunnetus oleks sama ühtlane kui Käsikivil ja Ingerimaa õhtutel, siis …. Keha väljendab sõnumit oma vahenditega: hääl ja liikumine. Eriti rahvamuusikas on sünkreetika oluline. Tormise Käsikivis ja Ingerimaa õhtutes oli see müstiline tunne saavutatud. Teistes lugudes jõudu edasiliikumiseks.
* Braavo! Väga hästi kokku pandud kava. Lavaliselt hästi läbi mõeldud… väga nauditav esitus.

Harjutused kontsertideks ja konkurssideks toimuvad laagrites: tänulikud Hagudi koolile ja Tohisoo keskusele:

Pärnu konkursiks harjutused

Pärnu konkursiks harjutused.

Kontserdid ja lühemad esinemised on toimunud sagedasti /viimati vabariigi presidendile Kuusiku vahvas põllumajanduspargis/. Täiskontserdid on antud Niguliste kirikus, kaastegevad olid Angela Katkosilti kaunid flöödid.
Seda kava tahaks veel esitada ja kes teab, ehk õnnestub. Olulisemad laulmised olid Saaremaal kirikutes ja tulevad eesseisval Saksamaa reisil, kus enne festivali lauldakse kaks kontserti Rapla sõpruskogudusele.
Juba viiendat aastat võõrustatakse koore maailmast, viimati lauldi 19. juulil koos Hageri kirikus Inglise kõrgetasemelise noortekooriga. Eelnevatel aastatel on võõrustatud koore Kanadast, Taanist, Saksast ja Ungarist. Igale poole oodatakse meid vastukäigule, kuid igale poole pole veel jõudnud.

Hooaja oodatuim sündmus paistab olevat Saaremaa laager, mis sel suvel toimus juba 13. korda. Seal saavad esimese aasta lauljad alles tõeliselt vastuvõetud ja sinna tuleb vilistlasi

Jaan ja Triin laulavad teineteisele suhu

Saaremaa laagri rebased Jaan ja Triin laulavad teineteisele suhu, mis üks hea komme hõimurahvastelt ja paneb riinimandausu tõeliselt proovile

VILISTALNE Piret naudib täiega suvelaagrit